ראיון עם מאסטר ביזנס – ארז כלב

את ארז פגשתי בפעם הראשונה בכנסים של רוברט שמין. איש צנוע ושקט. בחודשים האחרונים, נחשפתי יותר ויותר לפעילות שלו כ"מאסטר ביזנס", שמלווה עסקים בהצלחה, בחור חרדי שעזב את העולם החילוני לפני שנים, והיום יחד עם שמירת מצוות הוא חי את העולם החילוני העסקי. יש מי שהגדיר את זה "מעולם הישיבות לעולם המדיה החברתית".

ארז, נשוי ואב לילדה, מתגורר עם משפחתו בעכו ועושה כמעט מדי יום את הנסיעות לאזור המרכז והחברה שבבעלותו מספקת שירותי שיווק באינטרנט וניהול מדיה חברתית ואפליקציות כמו גם סיוע הקמת מנגנוני שיווק מתקדמים הכוללים מערכת דיוור, קופונים אינטרנטיים וניהול תקציבי פרסום בפייסבוק, לינקדאין, גוגל וגם באפליקציות כמו WAZE.

האם אתה עושה סדנאות גם לבעלי עסקים בצפון?
כמעט ולא מהסיבה הפשוטה שהצפון, בדיוק כמו המרכז, הוא בועה אך מסוג אחר. יש מדינת הצפון. יש המון עסקים, מאמנים, יועצים, מתווכים… יש הכל מהכל. יחד עם זאת יש את הנימה של "אנחנו בצפון, אין לנו את האפשרויות שיש בת"א, אין לנו את אותה יכולת ומה שיש לנו כאן, אנחנו מעדיפים לשמור לנו".
כשיש כבר משהו ממקום של נתינה והתפתחות, רמת החשדנות היא של 100%. יש כמה שמצליחים לשבור את חומות החשדנות אבל הם כאלו שבנו תשתית של שנים והקשר והנוכחות שלהם מאוד חזקים בצפון.

האם ניסית לעשות סדנה כזו?
ניסיתי ולסדנה הכי משמעותית הגיעו כ-10 אנשים. אמרתי לעצמי "אוקיי, מגמה טובה, מכאן זה יעלה ובעוד שנתיים נגיע ל-20" אבל זה לא. בסדנה אנשים אמרו לי שבגלל שמכרתי משהו בסוף הסדנה (דבר מאוד מקובל וידוע בעולם השיווק/נ.ע.) לא בא לנו לקנות. שאלתי אותם האם הם קיבלו ערך והתשובה היתה כן. שאלתי האם קיבלו כלים? והתשובה היתה עדיין כן. ואז שאלתי – אז למה לא לעשות עם זה משהו קדימה? והתשובה היתה "כי מכרת משהו בסוף. אל תמכור על חשבוננו".

אני מבינה למה ההתנסות הזו מונעת ממך להמשיך ולנסות. ויחד עם זאת, מה שקורה במרכז, יגיע בסופו של דבר גם לצפון ולדרום, אז למה לא להיות שם כשזה קורה?
צריך למצוא את הדרך הנכונה לעשות את זה. היה ניסיון בעבר לייצר כמה שיתופי פעולה שלא הניבו משהו ברמה גבוהה. עדיין.

ארז גדל בעכו כחילוני. את הילדות והנערות העביר כבר אז על קו צפון-מרכז. הסתובב המון בת"א , יזם שמחפש כל הזמן הזדמנויות. אחרי הצבא הוא התחיל ללמוד ובמקביל החל בתהליך החזרה בתשובה.

איזו תקופה זו היתה עבורך?
תקופה מעניינת ומלמדת. תקופה של מבחנים אישיים עם ההחלטות שקיבלתי. למדתי הפקת פרסומות וטלוויזיה ב"בצפר", הייתי שותף להפקת פרסומות בתקציבים גדולים, למדתי מאנשי הטלוויזיה עצמם וככל שאתה נכנס לתעשייה, נוצרים קשרים ומגיעות הזדמנויות. אז הייתי עדיין רווק, עבדתי מ-6 בבוקר עד 22 בערב כחלק מההפקה של ליאור שליין, כשעוד היה בערוץ 10. ואז הגיעו עוד הצעות להפקות של האח הגדול, מפרץ האהבה… והמבחן הגדול היה העבודה בשבת. וברגע שאתה מסרב לעבוד בשבת, אתה יודע שאתה סוגר לעצמך המון דלתות בתחום. ויחד עם זאת, הלכתי עם הלב. ואז אתה שומר יותר שבת, מקבל על עצמך מצוות נוספות והחברים, שמבינים שאתה כבר לא מרכז העניינים שמוציא אותם למסיבות בסופי שבוע, חלקם מתחילים להתרחק ואתה מוצא חברים חדשים מהעולם בו בחרת להיות.

איך היו החיים לפני החזרה בתשובה?
הם לא היו כאלו שונים. התווספו לחיים שלי דברים מאוד טובים. היו אמנם חברים שהתנתקו, שאמרו שאני עובר משבר וזה יעבור לי, אבל זה כמובן לא קרה. בשלב מסויים התחברתי עוד יותר לעולם הדתי. פשוט רציתי ללמוד עוד ולדעת עוד ואז אתה מתחיל להגדיל מעגלים ונוצרות חברויות חדשות.
בעולם הישיבות כל הזמן לומדים תורה. הכל הוא סביב הנושא הזה. וכשאתה לומד כל הזמן אין לך זמן לדאגות. אין לך זמן למחשבות מדאיגות. יש בזה משהו מאוד מרגיע. אנשים מתקיימים שם בערבות ועזרה הדדית. לדוגמה, כשמשהו היה מתקלקל בישיבה, כולם היו שמים כסף כדי לתקן.

איך אתה עושה את החיבור בין שני העולמות?
אני תמיד רוקד בין שני העולמות. נחשף להמון חילונים,  גם נשים, במסגרות של הרצאות, סדנאות וליווי עסקי. בהתחלה זה מרתיע את אלו שסביבך כי יש נורמות אחרות, ובעבר באמת היה לאנשים יותר קשה לקבל את זה, אבל היום זה כבר בסדר. תחשבי על זה – אתה מתכנן חיים מסויימים כשאתה הולך לשידוכים, ויחד עם זאת החיים מובילים אותך להבנה שצריך גם להיות גמישים. וגם אם בחרת ללמוד ולעבוד, זה לא אומר שזה חייב להיות רק בעולם הדתי.

תכף נחזור לעולם העסקי, אבל אם כבר נגעת בעולם השידוכים, ספר קצת על זה.
בעולם הדתי, עד כמה שזה נשמע קר, בפגישות הראשונות מגיעים בלי רגש בכלל. זה סוג של פגישה עסקית. לפני שנכנסתי לעולם השידוכים, הקשבתי להמון קלטות וקראתי המון חומר כדי ללמוד איך להתנהל בתוך העולם הזה, להבין מה מקובל ומה צריך לעשות. כמו בכל תחום, גם כאן יש קודי התנהגות והתנהלות.
בעולם הדתי מנהלים דייטים ומערכות יחסים הפוך מהעולם החילוני. כאן קודם כל דנים בשאלות חשובות על ההתנהלות העתידית של הבית והזוגיות כמו למשל איך הבית יראה, כן או לא כיסוי ראש, האם תהיה טלויזיה בבית. הרבה שאלות כלליות שבאות לוודא שאנחנו פחות או יותר על אותו מיקום בסקאלה כדי לבדוק התאמה אמיתית. לאט לאט תוך כדי התקדמות הפגישות בונים בעצם את מערכת היחסים, מדברים על המשפחה, איפה רוצים לגור.

בפעם הראשונה שהגעתי לעולם הישיבות, זה היה אחרי שכבר הכרתי את מי שהפכה להיות אשתי. החברותא שליווה אותי אמר לי לעדכן אותה שאני הולך לישיבה. למה להודיע בעצם? שתדע מה אני עושה. מן המוסר. שלא תחשוב שאני נעלם. יצאנו כמה פעמים ומבחינתה זה אולי כבר רציני. היא צריכה לדעת איפה אנחנו עומדים. ובאמת הסברתי לה שאני הולך לישיבה, אני לא נעלם ושאנחנו נדבר במהלך השבוע.
היא הכינה לי עוגיות שאקח איתי לשבוע הזה, ובערב שבת כשכולם הוציאו מטעמים מהבית, אני הוצאתי את העוגיות. אחד הבחורים שאל אותי "מאיפה הן?" וסיפרתי לו שהן מהשידוך, עוגיות לדרך. אז הוא אמר לי: "זאת אישתך. אין דבר כזה ששידוך מביא עוגיות". והוא ידע על מה הוא מדבר. אחרי שלושה חודשים התחתנו.

איך בחור דתי מעולם הישיבות, שלא נחשף לנשים במהלך חייו מלבד אמו ואחיותיו, יודע להגיד מה הוא רוצה באשתו לעתיד? איזה תכונות הוא מחפש?
לרוב יש הכוונה של רבנים וגם מתייעצים עם חברים. אין כאן משהו עיוור. מתחשבים ברצונך ואתה גם בודק את המשפחה כולה. זה לא נישואים רק מול האישה. אתה מתחתן עם כל המשפחה.

שמתי לב שאתה לא אוהב לקרוא לעולם החילוני "חילוני". מדוע?
זו מילה לא יפה בעיניי. כמו שאני לא אוהב שיגידו עלי דוס או דתי. זה סטטוס של אדם שמתייג אותו ואני לא אוהב את זה באופן אישי.

בוא נחזור לעסק שלך. איך מקבלים את זה חילוניים?
קודם כל אני לא היחיד שמפתח עסקים בשני העולמות אבל רוב החרדים באמת מפתחים עסקים בתוך העולם החרדי בגלל הנטייה הטבעית, זה נוח יותר. אתה מגיע משם, הקשרים שלך הם שם ויש קצת יותר חשש לצאת החוצה.
כשאני נפגש עם לקוח דתי אני מדבר את השפה שלו ולהיפך. אני באמת מאמין שכשיש התחשבות וכיבוד הדדי  הכל אפשרי. היה לי לקוח חילוני שאמר לי שהוא עובד גם בשבת ושהוא לא רוצה להכשיל אותי בשמירת המצוות. הודעתי לו שאין בעיה כי אני לא מפעיל כלום בשבת, הכל עובד לבד וגם הבאתי לו אישור, הכשר, שזה בסדר. וזה הרגיע אותו. כמו שאמרתי, אם רוצים הכל אפשרי.

איך נולד "מאסטר ביזנס"?
לפני השיווק, עסקתי בתיווך. בגלל כל מיני דברים שחוויתי בעולם התיווך, התחלתי לחקור את עולם האינטרנט ונחשפתי גם למדיה החברתית. כשבחרתי לעזוב את הנדל"ן, פיתחתי e-book על הנדל"ן שפנה למשקיעים. שילבתי בין העולם שהכרתי לעולם החדש אליו נחשפתי. הוצאתי מדריך "דירה במחיר של רכב" והבאתי משקיעים לעכו. פירסמתי את המדריך בפייסבוק, שהיה אז בחיתוליו, ויצרתי רשימת תפוצה של 5,000 משקיעים, שכולם הורידו את המדריך הזה.

עם הזמן נוצרו הרבה לקוחות ופחות דירות, הדירות בעכו הצטמצמו. ואז חבר אמר לי "אם אתה כל כך מצליח, למה שלא תעשה את זה גם בעסק שלי?" ומשרד מכירות של נדל"ן בכרמיאל גם הציע לי להעתיק את השיטה שלי אליהם. ובאמת החלטתי לנסות.
עם משרד המכירות היתה הצלחה גדולה מאוד. גם שם יצרנו מדריך שבעצם עזר להם להיכנס לאנשים הביתה בצורה נעימה יותר והם הגדילו את אחוזי המכירות שלהם. ואז החלטתי לנסות גם את בית הקפה של החבר שלי. זה כבר לא היה נדל"ן ויחד עם זאת ידעתי שאני חייב לנסות.

לחבר שלי היתה רשימת תפוצה של קרוב ל-5000 איש ועדיין בית הקפה היה רוב הזמן ריק. ישבנו ובדקנו והתברר שמערך השיווק שלו לא נכון. עבדנו על זה, תיקנו והתחלנו לשווק. עשינו סקר "איך אתה אוהב את הקפה שלך" שכל מי שמילא אותו קיבל שובר לקפה 1+1. אלמנט ההפתעה היה, שכל אדם שהגיע לשתות קפה עם השובר, כבר ידענו איך הוא אוהב את הקפה שלו וזה בדיוק מה שהוא קיבל. וזה הדהים את האנשים לקבל את הקפה שהם בדיוק אוהבים. בית הקפה כמובן התחיל להתמלא והגיעו לקוחות. זה היה גם השלב שכבר כמעט לא היו דירות לשיווק ואז החבר שלי אמר לי "עזוב. אסור לך לעסוק בכלל בתיווך. אתה צריך לעבוד בשיווק".

מה תהליך העבודה שלך עם עסקים?
אני מגיע לעסק ובודק מה המצב, מה נעשה עד לאותה נקודה, לאן רוצים להגיע, מה היחודיות שלהם. המטרה שלי בעסק זה שאדם יעשה משהו עם העסק שלו, שיצליח באמת.
בשנה שעברה נפגשתי עם מעל 120 בעלי עסקים במטרה להקשיב להם. לא לקחתי שקל ואנשים אמרו שאני אדיוט. יחד עם זאת יצאו הרבה לקוחות מהפגישות האלו. מטרת הפגישות היתה שהם יצאו עם לפחות פעולה אחת שהם יעשו אחרי הפגישה כדי להגדיל את לקוחות שלהם ובכך גם את המכירות.

בקרוב מאוד ייצא לאור הספר של ארז, "השיטה", ספר שמרכז את כל השיטות והדרכים הטובות ביותר לשיווק באינטרנט. בימים אלו ארז גם מקליט את גרסת האודיו של הספר כך שבהחלט יש למה לצפות.

השאלון המהיר:
1. מחשבה ראשונה על הבוקר – מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרתי בי נשמתי
2. הודיה לפני השינה – שנתן לי לעשות לפחות מעשה טוב אחד ומשפחה מדהימה
3. הרצאה מעוררת השראה – בועז פמסון, ורוברט שמין
4. ספר מומלץ – רובין שארמה / השראה יומית
5. מה או מי מצחיק אותך? – מה קשור
6. מדינה אהובה במיוחד ולמה? – ישראל כי יש לנו ארץ נהדרת
7. איפה אתה מוצא שקט? – בים
8. שיר שתמיד עושה לי מצב רוח טוב… – שיר המעלות
9.  בעוד 10 שנים אני ….. – בן אדם שעשה עושה טוב לעסקים אנשים ויזמים
10. עצה לחיים – עשו טוב תקבלו טוב

1236154_444107519092391_1329971390804143633_n

אתם מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק של מאסטר ביזנס – לחצו כאן או ליצור קשר ישירות עם ארז: 054-2375077 / erezkalev@gmail.com

מוזמנים לשתף את הפוסט אם אהבתם 🙂 תודה!
Email this to someone
email
Print this page
Print
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Facebook
Facebook

אודות נועה ענתבי-גלילי


השארת תגובה